Owczarek niemiecki – wygląd i opis rasy
- Rozmiar 55-65 cm
- Sierść krótka lub długa
- Długość życia 10-11 lat
- Waga 22-40 kg
Owczarek niemiecki – wzorzec rasy
W klasyfikacji FCI owczarek niemiecki zaliczany jest do psów pasterskich i zaganiających. Poddawany jest próbom pracy.
Jak wygląda rasowy wilczur? Najważniejsze cechy ze wzorca rasy to:
- klinowata głowa,
- czarny nos,
- mocne zęby,
- średniej wielkości oczy o kształcie migdałów,
- stojące uszy o średniej wielkości,
- mocna i dobrze umięśniona szyja,
- lekko opadający zad (pod kątem ok. 23 stopni),
- długi i wyraźny mostek,
- noszony szablasto ogon.
Owczarek niemiecki występuje w wersji krótkowłosej oraz długowłosej. Jego umaszczenie może być:
- czarne z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym,
- jednolicie czarne lub szare, śniade, czaprakowe z maską.
Za niedostatki pigmentacji uważa się:
- brak maski,
- bardzo jasne oczy,
- białe znaczenia na piersi,
- jasne pazury, czy rudy koniec ogona.
U owczarka niedopuszczalna jest maść biała. Inne wady to nisko osadzone lub miękkie uszy oraz zaburzenia w harmonii budowy. Wady, które dyskwalifikują psa w oczach sędziów kynologicznych to m.in. lękliwość, agresja, dysplazja ciężkiego stopnia, ślady korekcji uszu lub ogona, wady zgryzu, czy wnętrostwo.
Owczarek niemiecki – charakter
Jak wygląda życie z owczarkiem niemieckim? Te psy charakteryzuje pewność siebie oraz zrównoważony charakter. To oddane i łagodne czworonogi, które jednocześnie są czujne i pracowite. Owczarek niemiecki nadaje się zarówno jako pies do towarzystwa, jak i zwierzę pracujące. Najczęściej wykorzystywane są jako psy stróżujące, policyjne lub pasterskie.
Czy owczarek niemiecki i dzieci to dobry pomysł? Oczywiście! Psy tej rasy mogą dobrze dogadywać się ze starszymi dziećmi. Pamiętaj jednak, że zabawa z psem zawsze powinna odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Cena za brak uwagi może być wysoka, bez względu na rasę psa.
Owczarek niemiecki – długość życia
Długość życia owczarka niemieckiego wynosi średnio około 11 lat. Życie Twojego pupila wydłużyć może odpowiednie utrzymanie. Pamiętaj o:
- zbilansowanym i pełnowartościowym żywieniu,
- regularnych badaniach krwi,
- odrobaczaniu psa,
- stałym dostępie do świeżej wody,
- przechowywaniu toksycznych substancji poza zasięgiem psa.
Zwróć uwagę, by prawidłowo transportować psa. Unikniesz w ten sposób poważnego ryzyka podczas wypadków komunikacyjnych.
Owczarek niemiecki – zdrowie
Renomowane hodowle świadomie dobierają osobniki, które rozmnażają. Psy do rozrodu powinny mieć wykonane badania potwierdzające stan zdrowia. U owczarków niemieckich mogą jednak zdarzyć się takie choroby, jak:
- dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego,
- alergie,
- nietolerancje pokarmowe,
- skręt żołądka,
- choroby serca,
- czyraczność odbytu,
- ropne zapalenie skóry owczarków niemieckich,
- przetoki śródstopia,
- rumieniowaty toczeń krążkowy,
- bielactwo nabyte, czy rumień wielopostaciowy.
Dysplazja u owczarków niemieckich
Jedną z chorób, która występuje u tej rasy jest dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego. Szczeniaki owczarka nie powinny zatem zbyt wcześnie zaczynać wymagających aktywności fizycznych. W pierwszych miesiącach dbaj o jego stawy i unikaj:
- poruszania się pupila po śliskich nawierzchniach,
- nagłego zrywania do biegu,
- częstego chodzenia po schodach.
Ograniczysz w ten sposób ryzyko rozwoju dysplazji. Profilaktycznie możesz wybrać karmę zawierającą dodatki funkcjonalne. Pozytywny wpływ na stawy ma m.in. glikozamina oraz siarczan chondroityny. Jeżeli żywisz psa dietą domową lub BARF pamiętaj o suplementacji wapnia oraz witamin. Pamiętaj, że każdy składnik musi być podawany w odpowiedniej ilości. Zbyt duża dawka spowoduje szkody, podobnie jak niedobory.
Skręt żołądka u owczarków niemieckich
Pamiętaj, by nie ćwiczyć ze swoim psem zaraz po posiłku. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko wzdęcia i skrętu żołądka. Jest to stan, który bezpośrednio zagraża życiu czworonogów.
Skręt żołądka najczęściej dotyka psów ras dużych z głęboką klatką piersiową. Do objawów problemu należą:
- “puste” wymioty,
- niepokój,
- powiększenie obrysu brzucha,
- osłabienie,
- dyszenie oraz ślinienie.
Zauważyłeś takie symptomy? Szybko udaj się do lekarza weterynarii.
Choroby dermatologiczne u owczarków niemieckich
U wilczurów diagnozuje się różnego rodzaju choroby dermatologiczne np. alergiczne pchle zapalenie skóry. Ślina pcheł zawiera substancje o właściwościach antygenowych. Za występowanie objawów chorobowych u owczarków w przypadku APZS odpowiedzialne są: nadwrażliwość typu I (natychmiastowa) i nadwrażliwość typu IV (opóźniona). Ten drugi typ nadwrażliwości rozwija się rzadziej i występuje u około 30% zwierząt
Głębokie ropne zapalenie skóry owczarków niemieckich to przewlekła choroba skóry występująca u tej rasy oraz mieszańców owczarka. Jest związana z:
- zapaleniem mieszków włosowych,
- czyracznością i zapaleniem tkanki podskórnej.
Choroba dotyczy psów w średnim wieku i częściej rozpoznawana jest u samców. Przyczyny problemu nie są jeszcze w pełni znane. Główną rolę odgrywają najprawdopodobniej czynniki genetyczne.
Dorosły pies może mieć także ropne zapalenie skórno-śluzówkowe. Zmiany chorobowe dotyczą głównie warg psa, a objawy, które może zauważyć opiekun to obrzęk i rumień. W trakcie trwania zapalenia w okolicy jamy ustnej psa powstają strupy i nadżerki.
Owczarek niemiecki – pielęgnacja
Martwisz się, że nie masz czasu na zabiegi pielęgnacyjne? Sprawdź, jak wygląda opieka nad tym psiakiem.
Podstawowa pielęgnacja owczarków niemieckich nie jest trudna. Czeka Cię:
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie psich zębów i podawanie przysmaków dentystycznych.
Psa należy także regularnie wyczesywać. Pod tym względem więcej uwagi będzie wymagał owczarek niemiecki długowłosy. Jego sierść jest dłuższa i bardziej obfita na szyi, a na tylnych kończynach występuja tzw. portki. Zaopatrz się w dobry sprzęt do pielęgnacji psów np. furminator.
Ucz swojego psa powyższych czynności już od szczeniaka. Twoja praca z młodym psem sprawi, że dorosły czworonóg nie będzie obawiał się różnego rodzaju zabiegów.
Owczarek niemiecki – żywienie
Kupując owczarka niemieckiego możesz zdecydować się na dietę:
- komercyjną suchą bądź mokrą,
- BARF lub dietę domową.
Koszt żywienia jest zależny od jego rodzaju. W przypadku dużego psa dieta BARF może być dość kosztowna, ale jest to świetne rozwiązanie np. dla psiaka z alergiami pokarmowymi. W tym modelu diety możesz w pełni kontrolować, co je Twój pies. Rozważ jednak konsultację z dietetykiem weterynaryjnym, by dobrać np. suplementy diety.
Karmy gotowe dostępne są w wersji:
- suchej,
- półwilgotnej i wilgotnej.
Produkty te różnią się zawartością wody. Za bardziej smakowite uważa się aromatyczne karmy mokre, ale Twój pies z chęcią zje także dobrej jakości karmę suchą. Jest ona wygodniejsza dla opiekuna.
Pies nie lubi pracować “za darmo”, dlatego pamiętaj o wyborze zdrowych przysmaków. Nie powinny one przekraczać 10% dziennej dawki pokarmowej. Stosowanie smaczków pozwoli Ci nagrodzić właściwe zachowania psa lub wesprzeć pupila w stresującej sytuacji.
Owczarek niemiecki – szkolenie i wychowanie
Owczarek niemiecki dobrze reaguje na szkolenie i chętnie się uczy. Warto to wykorzystać już od pierwszych dni szczeniaka w nowym domu. Na zajęcie psiego przedszkola najlepiej wybrać się, gdy młody pies ma już za sobą komplet szczepień, ale wcześniej możesz działać sam lub skorzystać z indywidualnych konsultacji z trenerem.
Naturalnym zachowaniem psów jest gryzienie przedmiotów. Od początku zaoferuj swojemu pupilowi odpowiednie gryzaki w formie zabawek lub jadalnych smakołyków. Twój pies może gryźć także większe kawałki warzyw lub mięsa. Pozwoli to realizować naturalną potrzebę i uniknąć zniszczeń przedmiotów.
Nigdy nie baw się z psem w łapanie lub podgryzanie rąk. Wiele szczeniaków wykazuje takie zachowania, ale nie wolno ich podsycać. Owczarek niemiecki szybko stanie się dużym psem, a podgryzanie rąk będzie poważnym problemem.
Owczarek niemiecki – szczeniaki i hodowla
Dobra hodowla owczarka niemieckiego to gwarancja, że szczeniaki otrzymają wszystko, co najlepsze w pierwszych tygodniach życia. Jest to bardzo ważne, gdyż dorosły pies często ukształtowany jest przez okres szczenięcy. Przykładem może być zespół deprywacji sensorycznej, czyli zaburzenie behawioralne, które wynika z izolacji psa we wczesnym okresie rozwoju emocjonalnego. Taki czworonóg ma problemy z odnalezieniem się w środowisku i boi się jednego lub kilku różnych bodźców.
Zwróć uwagę, czy szczeniaki dostępne są co kilka miesięcy, czy ogłoszenia dostępne są przez cały czas. Unikaj atrakcyjnej ceny, która mogłaby wskazywać na pseudohodowle.
Owczarek niemiecki – cena
Ile kosztuje owczarek niemiecki? Koszt zakupu szczeniaka to 3000-5000 zł. Cena jest zależna od hodowli. Pamiętaj, że cena psa powiązana jest m.in. z kosztami żywienia szczeniaków, ich szczepieniami oraz badaniami. Renomowane hodowle przykładają wagę do zdrowia i socjalizacji swoich szczeniaków. Doceń to!
Pamiętaj, że sprzedaż psów bez rodowodu jest zakazana. Zdarza się jednak, że dorosły pies szuka domu z powodu zmian w życiu obecnego opiekuna. Owczarka niemieckiego do adopcji poszukuj w schroniskach, na stronach fundacji lub lokalnych grupach. Nie kupuj psa bez rodowodu, a decydując się na psa do adopcji, przygotuj się na nią.
Zanim kupisz psa, zwróć uwagę, ile kosztuje utrzymanie danej rasy. Wyżywienie oraz opieka weterynaryjna w przypadku owczarka to koszt około 300 zł miesięcznie. Zależy on od rodzaju karmy oraz stosowanych preparatów profilaktycznych, czy ilości wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Koszt może być większy, jeżeli będziesz podawać psu dodatkowe suplementy, korzystać z usług groomera, czy inwestować w profesjonalne zajęcia w szkołach dla psów.
Owczarek niemiecki – historia rasy, ciekawostki
Owczarek niemiecki jest owocem pracy hodowlanej mającej na celu stworzenie idealnego psa pracującego. W utworzeniu tej rasy wykorzystano inne owczarki ze środkowych i południowych Niemiec.
- Owczarek niemiecki był bohaterem znanego serialu “Czterej pancerni i pies”.
- Pierwszym psem pomagającym niewidomym był właśnie owczarek niemiecki.
- Owczarki niemieckie wspomagały siły zbrojne podczas I i II wojny światowej.
- Jeden z pierwszych owczarków niemieckich, który osiągnął sławę był pies o imieniu Strongheart i pierwszy pojawił się na ekranie w 1921 roku.
- Numer wzorca FCI to 166.
Owczarek niemiecki – dla kogo?
Wilczur to wspaniały pies, który sprawdzi się dla aktywnych osób konsekwentnie podchodzących do swojej relacji z psem. Owczarek niemiecki lubi spędzać czas z opiekunem i pracować z człowiekiem.
Ze względu na swój rozmiar oraz siłę fizyczną owczarki nie są najlepszym wyborem dla osób starszych lub małych dzieci. Jeżeli mieszkasz w kamienicy bez windy, zastanów się, jak będziesz opiekować się starszym czworonogiem, który np. nie będzie mógł chodzić po schodach.
Owczarek niemiecki to bardzo inteligentny i lojalny towarzysz. W genach ma chęć współpracy z człowiekiem, dlatego chętnie będzie towarzyszył Ci w różnego rodzaju aktywnościach.